Port Yönlendirme Kuralı Ekleme

Port Yönlendirme Kuralı ile networkünüzde bulunan cihazlarınıza istediğiniz portu yönlendirebilirsiniz. Port aktivite bildirimini sms, mail veya her ikisiyle alabilirsiniz.

XLog port yönlendirme kuralı ekranı

Port Yönlendirme Kuralları resimde görülen ekrandan eklenmektedir. Bu dökümantasyonda örnek olarak WAN üzerindeki başka bir networkten XLog Firewall bulunan network üzerindeki bir PC ye SSH ile bağlanmak için default olarak kullanılan 22 portunu ilgili PC nin ip adresine yönlendireceğiz.

Xlog servis ekleme

1.ADIM

Port yönlendirme işlemi için ilk olarak 22 portunu SSH servisi olarak tanımlamalıyız. Sırasıyla "Güvenlik Duvarı" > "Servisler" kısmına giriniz

ve resimdeki gibi kutucukları doldurup "Kaydet" butonuna tıklayınız.

XLog port yönlendirme ekleme

2.ADIM

Port Yönlendirme Kuralını eklemek için sırasıyla "Güvenlik Duvarı" > "Port Yönlendirme" ye giriniz.

"Port Yönlendirme Kuralı Ekle" butonuna tıklayınız.

XLog port yönlendirme ekleme

3.ADIM

Gelen sayfada  "Kural Adı" kısmından kurala isim verilir. Arabirim olarak PC ye WAN üzerinden erişmek isteğimiz için  WAN-igb0 arabirimini seçilmelidir. "Protokol" kısmından TCP , "Kaynak"  olarak yetki verdiğiniz tekil IP, IP bloğu ,adres grubu  veya genel erişim için "tümü" seçebilirsiniz. "Hedef" olarak Tümü seçilir. "IPS/IDS" kısmında eğer bir profiliniz varsa seçebilirsiniz. Eğer Aktivite bildirimini aktif seçerseniz "Port Yönlendirme" sayfasında ilgili kuralın "BAĞLI KULLANICI" hücresi bağlantı sayısını gösterecek ve sarı bildirim verecektir.

Son olarak "Durumu" aktif seçip "Kaydet" butonuna tıklanır ve sonra "Kuralları Yeniden Yükle" butonuna tıklayarak yönlendirme kuralını aktif ediyoruz.

NOT: Eğer SSH bağlantısı için yönlendirme yapacağınız PC, Hotspot a dahil ise "Hotspot" > "Mac izni" kısmından Mac İzni vermeniz gerekmektedir.

Etiketler

port yönlendirme forwarding xlog firewall